CAR T-Cell Therapy و عوارض جانبی آن

Share This Post

سیستم ایمنی بدن شما با پیگیری تمام موادی که به طور معمول در بدن شما یافت می شود کار می کند. هر ماده جدیدی که سیستم ایمنی تشخیص نمی دهد، زنگ خطر را به صدا در می آورد و باعث می شود سیستم ایمنی به آن حمله کند.

درمان با سلول های T با گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) راهی برای جذب سلول های ایمنی به نام سلول های T (نوعی گلبول سفید) برای مبارزه با سرطان با تغییر آنها در آزمایشگاه است تا بتوانند سلول های سرطانی را پیدا کرده و از بین ببرند. همچنین گاهی اوقات از درمان با سلول T CAR به عنوان یک نوع ژن درمانی مبتنی بر سلول صحبت می شود، زیرا شامل تغییر ژن های داخل سلول های T برای کمک به آنها برای حمله به سرطان است.

این نوع درمان می تواند در درمان برخی از انواع سرطان بسیار مفید باشد، حتی زمانی که سایر درمان ها دیگر کارساز نیستند.

درمان با سلول T CAR چگونه کار می کند

گیرنده های ایمنی و آنتی ژن های خارجی

سیستم ایمنی با یافتن پروتئین هایی به نام آنتی ژن در سطح آن سلول ها، مواد خارجی را در بدن تشخیص می دهد. سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های T پروتئین‌های مخصوص به خود به نام گیرنده‌ها را دارند که به آنتی‌ژن‌های خارجی متصل می‌شوند و به تحریک سایر بخش‌های سیستم ایمنی برای از بین بردن ماده خارجی کمک می‌کنند.

رابطه بین آنتی ژن ها و گیرنده های ایمنی مانند یک قفل و کلید است. همانطور که یک قفل فقط با کلید مناسب باز می شود، هر آنتی ژن خارجی دارای یک گیرنده ایمنی منحصر به فرد است که می تواند به آن متصل شود.

سلول های سرطانی نیز آنتی ژن دارند، اما اگر سلول های ایمنی شما گیرنده های مناسبی نداشته باشند، نمی توانند به آنتی ژن ها بچسبند و به تخریب سلول های سرطانی کمک کنند.

گیرنده های آنتی ژن کایمریک (CARs)

در درمان‌های با سلول‌های T CAR، سلول‌های T از خون بیمار گرفته می‌شوند و در آزمایشگاه با افزودن ژنی برای گیرنده (به نام گیرنده آنتی‌ژن کایمریک یا CAR)، که به سلول‌های T کمک می‌کند به یک آنتی‌ژن سلول سرطانی خاص متصل شوند، تغییر می‌کنند. . سپس سلول های CAR T به بیمار بازگردانده می شوند.

از آنجایی که سرطان های مختلف آنتی ژن های متفاوتی دارند، هر CAR برای آنتی ژن سرطان خاصی ساخته شده است. به عنوان مثال، در انواع خاصی از لوسمی یا لنفوم، سلول های سرطانی آنتی ژنی به نام CD19 دارند. درمان‌های CAR T-cell برای درمان این سرطان‌ها برای اتصال به آنتی‌ژن CD19 ساخته شده‌اند و برای سرطانی که آنتی‌ژن CD19 را ندارد، کارایی ندارند.

دریافت CAR T-cell درمانی

روند درمان با سلول T CAR می تواند چندین هفته طول بکشد.

جمع آوری سلول های T

ابتدا، گلبول‌های سفید خون (که شامل سلول‌های T می‌شود) با استفاده از روشی به نام لوکفرزیس از خون بیمار خارج می‌شوند. در طی این روش، بیماران معمولاً روی تخت دراز می کشند یا روی صندلی دراز می نشینند. دو خط IV مورد نیاز است زیرا خون از یک خط خارج می شود، گلبول های سفید جدا می شوند و سپس خون از طریق خط دیگر به بدن بازگردانده می شود. گاهی اوقات از نوع خاصی از خط IV به نام کاتتر ورید مرکزی استفاده می شود که هر دو خط IV داخل آن تعبیه شده است.

بیمار در طول عمل باید ۲ تا ۳ ساعت در حالت نشسته یا دراز بکشد. گاهی اوقات سطح کلسیم خون ممکن است در طول لوکافرزیس کاهش یابد که می تواند باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن یا اسپاسم عضلانی شود. این را می توان با جایگزینی کلسیم، که ممکن است از طریق دهان یا از طریق IV داده شود، درمان کرد.

ساخت سلول های CAR T

پس از حذف سلول های سفید، سلول های T جدا شده، به آزمایشگاه فرستاده می شوند و با افزودن ژن گیرنده آنتی ژن کایمریک خاص (CAR) تغییر می کنند. این باعث می شود آنها سلول های CAR T را ایجاد کنند. سپس این سلول ها در آزمایشگاه رشد و تکثیر می شوند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تعداد زیادی سلول CAR T مورد نیاز برای این درمان ساخته شود.

دریافت تزریق سلول T CAR

هنگامی که سلول های CAR T به اندازه کافی ساخته شدند، به بیمار بازگردانده می شوند. چند روز قبل از تزریق سلول های T CAR، ممکن است برای کمک به کاهش تعداد سایر سلول های ایمنی، شیمی درمانی به بیمار داده شود. این به سلول های CAR T فرصت بهتری برای فعال شدن برای مبارزه با سرطان می دهد. این شیمی درمانی معمولاً خیلی قوی نیست زیرا سلول های CAR T زمانی بهترین عملکرد را دارند که هنوز تعدادی سلول سرطانی برای حمله وجود دارد. هنگامی که سلول های CAR T شروع به اتصال به سلول های سرطانی می کنند، تعداد آنها شروع به افزایش می کند و می تواند به تخریب سلول های سرطانی بیشتر کمک کند.

درمان های CAR T-cell تایید شده

درمان با سلول T CAR توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان برخی از انواع لنفوم ها و لوسمی ها و همچنین مولتیپل میلوما تایید شده است. درمان با سلول T CAR معمولاً پس از آزمایش سایر انواع درمان استفاده می شود.

نمونه هایی از درمان های CAR T-cell در حال حاضر تایید شده عبارتند از:

Tisagenlecleucel، همچنین به عنوان tisa-cel Kymriah) شناخته می شود.

Axicabtagene ciloleucel، همچنین به عنوان axi-cel Yescarta) شناخته می شود.

Brexucabtagene autoleucel، همچنین به عنوان brexu-cel Tecartus) شناخته می شود.

Lisocabtagene maraleucel، همچنین به عنوان liso-cel Breyanzi) شناخته می شود.

Idecabtagene vicleucel، همچنین به عنوان ide-cel Abecma) شناخته می شود.

Ciltacabtegene autoleucel، همچنین به عنوان cilta-cel Carvykti) شناخته می شود.

بسیاری دیگر از درمان‌های CAR T-cell (و انواع درمان‌های مشابه) در حال حاضر در آزمایش‌های بالینی مورد مطالعه قرار می‌گیرند، به این امید که سایر انواع سرطان نیز درمان شوند.

عوارض جانبی احتمالی درمان با سلول T CAR

درمان با سلول T CAR می‌تواند در برابر برخی از انواع سرطان‌های سخت‌درمان موثر باشد، اما گاهی اوقات می‌تواند عوارض جانبی جدی یا حتی تهدیدکننده‌ای برای زندگی ایجاد کند. به همین دلیل، باید در یک مرکز پزشکی که به طور ویژه در مورد استفاده از آن آموزش دیده است، داده شود و بیماران باید تا چند هفته پس از دریافت سلول های CAR T از نزدیک تحت نظر باشند.

سندرم آزادسازی سیتوکین (CRS): با تکثیر سلول‌های CAR T، می‌توانند مقادیر زیادی از مواد شیمیایی به نام سیتوکین‌ها را در خون آزاد کنند که می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. عوارض جانبی جدی ناشی از این نسخه می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب و لرز بالا

مشکل در تنفس

حالت تهوع، استفراغ و/یا اسهال شدید

احساس سرگیجه یا سبکی سر

سردرد

ضربان قلب سریع

احساس خستگی بسیار

درد عضلانی و/یا مفاصل

از آنجایی که پزشکان در حال کسب تجربه بیشتر در مورد درمان با سلول T CAR هستند، در حال یادگیری نحوه تشخیص زودهنگام CRS و همچنین نحوه درمان آن هستند.

مشکلات سیستم عصبی: این درمان گاهی اوقات می تواند اثرات جدی بر روی سیستم عصبی داشته باشد که می تواند منجر به علائمی مانند:

سردرد

تغییرات در هوشیاری

گیجی یا آشفتگی

تشنج

لرزش یا تکان خوردن (لرزش)

مشکل در صحبت کردن و درک کردن

از دست دادن تعادل

به دلیل خطر این عوارض جانبی، معمولاً به بیماران بزرگسال توصیه می شود حداقل تا چند هفته پس از درمان از رانندگی، کار با ماشین آلات سنگین یا انجام هر گونه فعالیت بالقوه خطرناک دیگری خودداری کنند.

سایر عوارض جانبی جدی: سایر عوارض جانبی جدی احتمالی درمان با سلول T CAR می تواند شامل موارد زیر باشد:

واکنش های آلرژیک در طول تزریق

سطوح غیر طبیعی مواد معدنی در خون، مانند سطوح پایین پتاسیم، سدیم یا فسفر

سیستم ایمنی ضعیف، با افزایش خطر عفونت های جدی

تعداد کم سلول های خونی که می تواند خطر عفونت، خستگی و کبودی یا خونریزی را افزایش دهد. اگر تحت درمان با CAR T-cell هستید، بسیار مهم است که هر گونه عوارض جانبی را فوراً به تیم مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید، زیرا اغلب داروهایی وجود دارند که می توانند به درمان آنها کمک کنند.

Spread the love

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and never miss a blog from Cancerfax

More To Explore

Development of CAR T Cell therapy in Korea
Cancer treatment in South Korea

Companies in Korea takes a step closer in developing home grown CAR T-Cell therapy

Due to high costs, treatments developed by multinational pharmaceutical corporations are difficult for Korean patients to access. As a result, Korean businesses have created and localised CAR-T treatments in an effort to address these issues. Many businesses have either begun developing CAR-T therapies or declared their intention to do so, including Curocell, Abclon, GC Cell, Ticaros, Helixmith, Toolgen, Cllengene, Eutilex, and Vaxcell Bio.

Spread the love
Polatuzumab
Blood cancer

Polatuzumab vedotin-piiq is approved by USFDA for previously untreated diffuse large B-cell lymphoma, not otherwise specified, and high-grade B-cell lymphoma

For adult patients with high-grade B-cell lymphoma (HGBL), not otherwise specified (NOS), or diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) who have not previously received treatment and who have an International Prognostic Index (IPI) score of 2 or higher, the Food and Drug Administration has approved polatuzumab vedotin-piiq (Polivy, Genentech, Inc.).

Spread the love

Need help? Our team is ready to assist you.

We wish a speedy recovery of your dear and near one.

درمان سرطان در تركيه

Enquiry Form

https://cancerfax.com/