عوامل خطر و علل سرطان دوران کودکی

Share This Post

عامل خطر هر چیزی است که شانس ابتلا به بیماری مانند سرطان را افزایش دهد. سرطانهای مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند.

عوامل خطرزای سبک زندگی و محیطی

در بزرگسالان، عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی، مانند سیگار کشیدن، اضافه وزن، ورزش نکردن کافی، خوردن رژیم غذایی ناسالم و نوشیدن الکل نقش مهمی در بسیاری از انواع سرطان دارند. اما عوامل سبک زندگی معمولاً سال ها طول می کشد تا بر خطر سرطان تأثیر بگذارند و تصور نمی شود که نقش زیادی در سرطان های دوران کودکی ایفا کنند.

چند عامل محیطی، مانند قرار گرفتن در معرض پرتو، با برخی از انواع سرطان های دوران کودکی مرتبط است. برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که برخی از قرار گرفتن در معرض والدین (مانند سیگار کشیدن) ممکن است خطر ابتلا به سرطان های خاص را در کودک افزایش دهد، اما مطالعات بیشتری برای کشف این پیوندهای احتمالی مورد نیاز است. تاکنون ثابت نشده است که بیشتر سرطان های دوران کودکی علل محیطی داشته باشند.

تغییرات در ژن ها

در سال‌های اخیر، دانشمندان شروع به درک این موضوع کرده‌اند که چگونه تغییرات خاصی در DNA درون سلول‌های ما می‌تواند باعث تبدیل آن‌ها به سلول‌های سرطانی شود. DNA ماده شیمیایی است که ژن‌های ما را می‌سازد که تقریباً هر کاری را که سلول‌های ما انجام می‌دهند کنترل می‌کند. ما معمولا شبیه والدین خود هستیم زیرا آنها منبع DNA ما هستند. اما DNA چیزی بیش از ظاهر ما را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین بر خطرات ما برای ابتلا به برخی بیماری ها، از جمله برخی از انواع سرطان، تأثیر می گذارد.

برخی از ژن ها زمان رشد سلول های ما، تقسیم به سلول های جدید و مرگ را کنترل می کنند.

ژن هایی که به رشد، تقسیم یا زنده ماندن سلول ها کمک می کنند، انکوژن نامیده می شوند.

ژن هایی که تقسیم سلولی را کند می کنند، اشتباهات DNA سلول را ترمیم می کنند یا باعث می شوند سلول ها در زمان مناسب بمیرند، ژن های سرکوب کننده تومور نامیده می شوند.

سرطان ها می توانند ناشی از تغییرات DNA باشند که انکوژن ها را روشن نگه می دارد یا ژن های سرکوب کننده تومور را خاموش می کند.

جهش های ژنی ارثی در مقابل اکتسابی

برخی از کودکان تغییرات DNA )جهش) را از والدین به ارث می برند که خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را در آنها افزایش می دهد. این تغییرات در تمام سلول‌های بدن کودک وجود دارد و اغلب می‌توان آن‌ها را در DNA سلول‌های خونی یا سایر سلول‌های بدن آزمایش کرد. برخی از این تغییرات DNA تنها با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث ایجاد سندرم هایی شوند که شامل سایر مشکلات سلامتی یا رشدی نیز می شود.

اما بیشتر سرطان های دوران کودکی ناشی از تغییرات ارثی DNA نیستند. آنها نتیجه تغییرات DNA هستند که در اوایل زندگی کودک، گاهی حتی قبل از تولد اتفاق می افتد. هر بار که یک سلول به 2 سلول جدید تقسیم می شود، باید DNA خود را کپی کند. این فرآیند کامل نیست و گاهی اوقات خطاهایی رخ می دهد، به خصوص زمانی که سلول ها به سرعت در حال رشد هستند. این نوع جهش ژنی می تواند در هر زمانی از زندگی اتفاق بیفتد و جهش اکتسابی نامیده می شود. جهش‌های اکتسابی فقط در سلول‌های سرطانی فرد هستند و به فرزندانشان منتقل نمی‌شوند.

گاهی اوقات علل تغییرات ژنی در برخی از سرطان های بالغ شناخته شده است (مانند مواد شیمیایی سرطان زا در دود سیگار). اما علل تغییرات DNA در اکثر سرطان های دوران کودکی مشخص نیست. برخی ممکن است دلایل بیرونی مانند قرار گرفتن در معرض تابش داشته باشند و برخی دیگر ممکن است دلایلی داشته باشند که هنوز پیدا نشده اند. اما بسیاری از آنها احتمالاً نتیجه رویدادهای تصادفی هستند که گاهی اوقات در داخل سلول اتفاق می‌افتند، بدون اینکه علت خارجی داشته باشند.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and never miss a blog from Cancerfax

More To Explore

Need help? Our team is ready to assist you.

We wish a speedy recovery of your dear and near one.

درمان سرطان در تركيه
Start chat
Need help with cancer treatment?
Scan the code
Hello,
Welcome to CancerFax !

CancerFax is the most trusted international patient facilitator working with top cancer hospital's in the world like MD Anderson, Dana Farber, Asan, NCC Japan, Sheba, Beijing Cancer Institute and Apollo to bring you best of therapies and drugs.

Let us know what services would you like to avail?

1) Cancer treatment in the USA, Japan, Israel, India, Korea or Singapore?
2) CAR T-Cell therapy treatment
3) Cancer vaccine
4) Online video consultation
5) Proton therapy