سرطان سینه: پرتودرمانی حین عمل (IORT)

Share This Post

پیشرفت‌ها در فن‌آوری‌های پزشکی نه تنها درمانی برای بیماری‌های صعب‌العلاج پیدا می‌کند، بلکه راه‌حل‌های راحت را نیز به همراه دارد که فرآیندهای درمانی را که در گذشته چالش‌برانگیز تلقی می‌شد، تسهیل می‌کند. به خصوص در درمان سرطان سینه. برای مثال، برداشتن کل بافت سینه در حال حاضر برای درمان سرطان سینه ضروری نیست. منطقه سرطانی را می توان تنها با جراحی برداشت، بنابراین بافت باقی مانده را می توان حفظ کرد. علاوه بر این، چندین گزینه درمانی از جمله رادیوتراپی حین عمل (IORT) و/یا رادیوتراپی خارجی به لطف فناوری های پیشرفته پزشکی به بیماران در دوره پس از عمل ارائه می شود. برای سرطان سینه، بر خلاف رادیوتراپی خارجی، پرتودرمانی حین عمل (IORT) برای رساندن پرتوهای پرتو مستقیماً به محل تومور به جای کل پستان انجام می شود. بنابراین، پرتودرمانی را می توان در یک دوز تجویز کرد که در مقایسه با رادیوتراپی خارجی، عوارض جانبی کمتری را به همراه دارد. علاوه بر این، این روش فقط ناحیه سرطانی را هدف قرار می دهد.

پرتودرمانی حین عمل (IORT) چیست؟

پرتودرمانی حین عمل (IORT) به معنای پرتودهی به بستر تومور که در آن تومور برداشته می‌شود با استفاده از دستگاه‌های مخصوص در حین لامپکتومی (برداشتن بخشی از پستان به دلیل سرطان) است. این درمان که برای سرطان پستان در مراحل اولیه ترجیح داده می شود، به روشی متفاوت از پرتودرمانی اعمال شده در کل پستان (پرتودرمانی خارجی – EBRT) عمل می کند. رادیوتراپی حین عمل در صورت لزوم می تواند با رادیوتراپی خارجی یا شیمی درمانی ترکیب شود.

در مقایسه با سایر روش ها، مزایای عمده IORT به شرح زیر است:

این روش کوتاه تر طول می کشد.

می توان آن را در یک دوز به جای جلسات روزانه برای چند هفته انجام داد.

نسبت به EBRT با عوارض جانبی کمتری همراه است.

تابش ناحیه تومور را با دوز بالاتر تضمین می کند.

در بستر تومور، جایی که تومور برداشته می‌شود، محدود می‌شود و بنابراین، از بافت‌های سالم محافظت می‌کند.

IORT در حین جراحی انجام می شود و حداکثر نیم ساعت طول می کشد. مزیت عمده آن نسبت به روشهای درمانی استاندارد بعد از عمل که ممکن است چند هفته طول بکشد، عدم نیاز به مراجعه به مرکز رادیوتراپی پس از درمان است. زیرا؛ این تضمین می کند که رادیوتراپی پیشگیرانه در روز جراحی کامل شده است.

کدام مرحله از سرطان سینه برای پرتودرمانی حین عمل مناسب است؟

اگر بیش از 50 سال سن دارید و سرطان سینه در مراحل اولیه دارید، شانس شما برای بهره مندی از IORT بسیار بیشتر است.

پرتودرمانی حین عمل چند بار انجام می شود؟

IORT به تجهیزات خاصی نیاز دارد که در همه موسسات بهداشتی موجود نیست. بنابراین بسیار نادرتر از رادیوتراپی خارجی استفاده می شود و در شرایط خاص قابل انجام است.

پرتودرمانی حین عمل چگونه برای درمان سرطان سینه انجام می شود؟

IORT برای بیمارانی که تحت لامپکتومی (برداشتن تومور از بافت پستان) قرار می‌گیرند و برای درمان سرطان پستان واجد شرایط ماستکتومی (برداشتن کل پستان) نیستند، استفاده می‌شود. دستگاه IORT پس از برداشتن تومور با جراحی، پرتوهای کم انرژی و با دوز بالا را مستقیماً روی بستر تومور (فضای ناشی از برداشتن تومور از بافت پستان) در اتاق عمل می‌رساند.

پس از لامپکتومی، اپلیکاتور کروی دستگاه IORT مستقیماً در بستر تومور قرار می گیرد و اپلیکاتور ناحیه هدف را با دوزهای کمتر از پرتودرمانی تابش می کند.

چگونه بیماران برای پرتودرمانی حین عمل آماده می شوند؟

انکولوژیست پرتودرمانی دوز مناسب تابش و زاویه صحیح پرتوهای پرتو را در روز جراحی تعیین می کند و قبل از جراحی به شما اطلاع می دهد. شما در طول این عمل چیزی احساس نمی کنید یا نمی بینید زیرا برای جراحی بیهوش می شوید.

روش چگونه انجام می شود؟

ابتدا تومور قبل از رادیوتراپی با عمل جراحی برداشته می شود. سپس، IORT با پرتوهای KV کم انرژی روی محل تومور اعمال می شود. هیچ عضو دیگری غیر از بستر بیماری هدف در طول پرتودرمانی در معرض تابش قرار نمی گیرد. پس از پرتودرمانی به مدت نیم ساعت، عمل جراحی طبق برنامه انجام می شود.

این روش چقدر طول می کشد؟

درمان IORT معمولاً در حدود 30 دقیقه بسته به دستگاه IORT تکمیل می شود.

آیا در حین پرتودرمانی حین عمل بیهوش خواهم شد؟

بله، شما تحت بیهوشی خواهید بود.

بعد از عمل چه انتظاری باید داشته باشم؟

از آنجایی که پس از عمل پرتو منتشر نمی کنید، باید انتظار روند روتین جراحی را داشت. مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید، مقدار کافی مایعات مصرف می کنید و بعد از عمل، وعده های غذایی مغذی می خورید.

مزایای پرتودرمانی حین عمل چیست؟

رادیوتراپی حین عمل برای پستان مزایای زیادی دارد:

تمام دوزهای پرتوی مورد نیاز به یکباره تحویل داده می شود. برنامه رادیوتراپی “استاندارد” برای سرطان سینه 5 روز در هفته تا 6 روز اعمال می شود

IORT در زمان صرفه جویی می کند و برای بیمار کارآمد و کاربردی است.

دوز پرتوی ارائه شده در IORT بسیار کمتر از دوز پرتودرمانی خارجی است.

اگر اندام‌ها و بافت‌های سالم/دست‌نخورده در نزدیکی ناحیه مورد نظر وجود داشته باشد، IORT تضمین می‌کند که در معرض تابش بسیار کمتری قرار دارند.

اگر در آینده تومور دیگری در پستان تشخیص داده شود و ضروری تشخیص داده شود، می توان تومور را صرفاً بدون برداشتن پستان برداشت. (در رادیوتراپی خارجی ممکن است برداشتن کامل پستان ضروری باشد.)

هزینه IORT به طور قابل ملاحظه ای کمتر از پرتودرمانی خارجی است.

آیا پرتودرمانی حین عمل یک روش دردناک است؟

رویه به هیچ وجه آسیبی نخواهد داشت. پس از عمل ممکن است کبودی های دردناکی در ناحیه مورد نظر ایجاد شود.

پیش آگهی چیست؟ پرتودرمانی حین عمل چقدر موثر است؟

مطالعات نشان داده اند که پرتودرمانی حین عمل به اندازه رادیوتراپی خارجی موثر است. اگر وضعیت متفاوتی در گزارش پاتولوژی ذکر شود، لازم است رادیوتراپی خارجی (EBRT) علاوه بر پرتودرمانی حین عمل (از هر 7 بیمار یک نفر) انجام شود. با در نظر گرفتن خطر عود موضعی (عود سرطان در همان پستان)، میزان عود برای IORT 2.1 درصد و برای EBRT 1 درصد است.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and never miss a blog from Cancerfax

More To Explore

Ivosidenib is approved by FDA for myelodysplastic syndromes
MDS

Ivosidenib is approved by FDA for myelodysplastic syndromes

The Food and Drug Administration approved ivosidenib (Tibsovo, Servier Pharmaceuticals LLC) for adult patients with relapsed or refractory myelodysplastic syndromes (MDS) with a susceptible isocitrate dehydrogenase-1 (IDH1) mutation, as detected by an FDA-approved test.

Need help? Our team is ready to assist you.

We wish a speedy recovery of your dear and near one.

درمان سرطان در تركيه
Start chat
Need help with cancer treatment?
Scan the code
Hello,
Welcome to CancerFax !

CancerFax is the most trusted international patient facilitator working with top cancer hospital's in the world like MD Anderson, Dana Farber, Asan, NCC Japan, Sheba, Beijing Cancer Institute and Apollo to bring you best of therapies and drugs.

Let us know what services would you like to avail?

1) Cancer treatment in the USA, Japan, Israel, India, Korea or Singapore?
2) CAR T-Cell therapy treatment
3) Cancer vaccine
4) Online video consultation
5) Proton therapy