درباره سرطان خون

Blood cancer

وسمی نوعی سرطان است که در سلول های لنفاوی مغز استخوان یا سیستم لنفاوی ایجاد می شود. این بیماری بیشتر بر گلبول های سفید خون تأثیر می گذارد و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با عفونت دشوارتر می کند. علائم لوسمی عبارتند از:

داشتن تب، لرز، بدن درد و سایر علائم شبیه آنفولانزا
خستگی و ضعف مفرط
از دست دادن اشتها
عفونت های مکرر
خونریزی آسان، کبودی و خونریزی بینی
تورم غدد لنفاوی
کاهش وزن بی دلیل
بسیاری از مردم تعجب می کنند که چه چیزی باعث سرطان خون می شود. در حالی که مطالعات گسترده ای در حال انجام است، محققان هنوز دلایل دقیق این بیماری را شناسایی نکرده اند.

لوسمی چگونه شکل می گیرد؟
برخی از دانشمندان بر این باورند که سرطان خون ناشی از ترکیب نامشخصی از عوامل ژنتیکی و محیطی است که می‌تواند منجر به جهش در سلول‌های سازنده مغز استخوان شود. این جهش‌ها که به تغییرات لوسمی معروف هستند، باعث رشد و تقسیم سریع سلول‌ها می‌شوند. تعداد سلول‌های ناسالم حاصل می‌تواند از گلبول‌های سفید سالم، گلبول‌های قرمز خون و پلاکت‌های داخل بدن بیشتر باشد و باعث می‌شود خون در انجام وظیفه‌اش کمتر کارآمد باشد. به همین دلیل، یک بیمار لوسمی ممکن است به راحتی خونریزی کند، کبود شود یا خسته شود و همچنین ممکن است بسیار مستعد عفونت باشد.

انواع سرطان خون
لوسمی به طور کلی به عنوان حاد یا مزمن طبقه بندی می شود. لوسمی‌های حاد تهاجمی‌تر هستند و سلول‌های خونی نابالغ را درگیر می‌کنند، در حالی که لوسمی‌های مزمن به کندی رشد می‌کنند و سلول‌های خونی بالغ را درگیر می‌کنند. لوسمی بیشتر بر اساس نوع سلول‌هایی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند طبقه‌بندی می‌شود که چهار نوع اصلی آن عبارتند از:

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)
لوسمی میلوژن حاد (AML)
لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)
لوسمی میلوژن مزمن (CML)
عوامل خطری که می توانند باعث سرطان خون شوند
در حالی که علت دقیق لوسمی – یا هر نوع سرطان – ناشناخته است، عوامل خطر متعددی مانند قرار گرفتن در معرض پرتو، درمان قبلی سرطان و سن بالای 65 سال وجود دارد. با توجه به ژنتیکی خاص، و عوامل محیطی که تصور می‌شود با سرطان خون مرتبط هستند و آنچه باعث جهش سلول‌های مغز استخوان می‌شود، محققان در حال ارزیابی ترکیب‌های خاصی از موارد زیر هستند:

یک استعداد ژنتیکی
سندرم داون
ویروس T-لنفوتروپیک انسانی (HTLV)
ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
قرار گرفتن در معرض مواد پتروشیمی مانند بنزن
قرار گرفتن در معرض تابش یونیزان مصنوعی
عوامل شیمی درمانی آلکیله کننده که برای درمان سایر انواع سرطان تجویز می شوند
مصرف تنباکو
استفاده از رنگ موی خاص
محققان بیشتر شناسایی کرده اند که کدام عوامل خطر ممکن است باعث ایجاد انواع مختلف سرطان خون شوند. مثلا:

عوامل خطر برای لوسمی میلوئید حاد شامل سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای پرتو، برخی اختلالات خونی و برخی اختلالات ژنتیکی است.
عوامل خطر برای لوسمی لنفوسیتی حاد شامل داشتن برخی عفونت های ویروسی (مانند اپشتین بار) یا اختلالات ژنتیکی (مانند سندرم داون) و همچنین قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای پرتو یا بنزن است.
عوامل خطر برای لوسمی لنفوسیتی مزمن شامل سابقه خانوادگی این سرطان یا قرار گرفتن در معرض عامل نارنجی (یک علف کش تاکتیکی) است.
هنوز هیچ عامل خطری برای لوسمی میلوئید مزمن شناسایی نشده است، اگرچه قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، سابقه خانوادگی سرطان خون، نژاد و سن ممکن است نقش داشته باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هستند؟
در حالی که دانشمندان سخت تلاش کرده اند تا عوامل خطر سرطان خون را بهتر درک کنند – همانطور که در بالا ذکر شد – هیچ پیش بینی کننده خاصی وجود ندارد که کسی به این سرطان مبتلا شود. برخی از افراد با عوامل خطر متعدد ممکن است هرگز به سرطان خون مبتلا نشوند، در حالی که افرادی که هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای ندارند ممکن است در طول زندگی خود به آن مبتلا شوند. عوامل خطر به سادگی یک چوب اندازه گیری هستند که به دانشمندان کمک می کند تا بفهمند چه عواملی ژنتیکی و محیطی ممکن است احتمال ابتلای فرد به یک بیماری خاص مانند سرطان را افزایش دهد.

چه چیزی باعث سرطان خون کودکان می شود؟
سرطان خون شایع ترین نوع سرطان است که در بین کودکان و نوجوانان زیر 20 سال تشخیص داده می شود و 25 درصد از کل موارد سرطان را برای این جمعیت تشکیل می دهد. اما هنوز مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث می شود کودکان با چنین سرعت بالایی به سرطان خون مبتلا شوند، زیرا اکثر کودکانی که به این سرطان تشخیص داده می شوند هیچ عامل خطر شناخته شده ای ندارند. کودکان مبتلا به سندرم داون یا سندرم Li-Fraumeni بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هستند و همچنین کسانی که خواهر و برادری دارند مبتلا به سرطان خون هستند (اگرچه خطر کلی بسیار پایین است). برخی از شرایط ارثی سیستم ایمنی مانند آتاکسی-تلاژکتازی، سندرم Wiskott-Aldrich، سندرم بلوم و سندرم شواچمن-دیاموند- نیز می توانند خطر ابتلا به سرطان خون را در کودک افزایش دهند.
آیا سرطان خون قابل درمان است؟
در حالی که در حال حاضر هیچ درمانی برای لوسمی وجود ندارد و سرطان همچنان می تواند عود کند، بیماران می توانند به حالت بهبودی (که در آن دیگر هیچ علامت یا نشانه ای از سرطان وجود ندارد) برسند. این روزها، طیف وسیعی از گزینه های درمانی پیشرفته برای بیماران لوسمی برای دستیابی به بهبود بدون عود وجود دارد، از جمله:

شیمی درمانی
پرتو درمانی
پیوند مغز استخوان
درمان آنتی بادی مونوکلونال
ایمونوتراپی
آزمایشات بالینی

 آیا سرطان لوسمی جدی است؟
میزان بقای 5 ساله کلی برای لوسمی 63.7 درصد برآورد شده است. با ظهور درمان های جدید ، میزان مرگ و میر برای این نوع سرطان نیز در حال کاهش است. در سال 2020، لوسمی تنها 3.8 درصد از کل مرگ و میرهای مرتبط با سرطان را تشکیل می داد.

 میزان بقای سرطان خون چقدر است؟
میزان بقای 5 ساله برای افراد 20 ساله و بالاتر 40 درصد است. میزان بقای 5 ساله برای افراد زیر 20 سال 89 درصد است. پیشرفت های اخیر در درمان به طور قابل توجهی طول عمر افراد مبتلا به ALL را افزایش داده است. با این حال، میزان بقا به عوامل متعددی از جمله ویژگی های بیولوژیکی بیماری و سن فرد بستگی دارد.

 چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هستند؟
سن – به طور کلی، افراد بالای 65 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هستند. در حالی که هر فردی ممکن است به سرطان خون مبتلا شود، مردان سفیدپوست از نظر آماری بیشتر مستعد ابتلا هستند.

 اولین علائم سرطان خون شما چه بود؟
1- علائم اولیه لوسمی حاد
2- تنگی نفس.
3- خستگی.
4- تب بی دلیل
5- عرق شبانه.
6- کاهش وزن بی دلیل
7- از دست دادن اشتها.
8- درد استخوان.
9- کبودی.

 آیا لوسمی به طور ناگهانی ایجاد می شود؟
لوسمی حاد ممکن است علائم و نشانه هایی مشابه آنفولانزا ایجاد کند. آنها به طور ناگهانی در عرض چند روز یا چند هفته ظاهر می شوند. لوسمی مزمن اغلب فقط علائم کمی ایجاد می کند یا اصلاً وجود ندارد. علائم و نشانه ها معمولاً به تدریج ایجاد می شوند.

 آیا سرطان خون نیاز به شیمی درمانی دارد؟
شیمی درمانی درمان اصلی برای اکثر افراد مبتلا به لوسمی میلوئید حاد (AML) است. شیمی درمانی شدید ممکن است برای بیمارانی که سلامت ضعیفی دارند توصیه نشود، اما سن بالا به خودی خود مانعی برای دریافت شیمی درمانی نیست.

 آیا سرطان خون در آزمایش خون قابل تشخیص است؟
با مشاهده نمونه خون شما، پزشک می تواند تعیین کند که آیا سطح غیرطبیعی گلبول های قرمز یا سفید یا پلاکت ها دارید یا خیر – که ممکن است نشان دهنده سرطان خون باشد. آزمایش خون نیز ممکن است وجود سلول‌های لوسمی را نشان دهد، اگرچه همه انواع لوسمی باعث گردش سلول‌های لوسمی در خون نمی‌شوند.
 چگونه می توانم به فرد مبتلا به سرطان خون کمک کنم؟
چگونه از یک عزیز مبتلا به سرطان خون مراقبت کنیم
برای عزیزتان قهرمان باشید. …
با خطر عفونت آشنا شوید …
به مدیریت عوارض جانبی شیمی درمانی کمک کنید. …
فعالیت بدنی را تشویق کنید. …
برای اقامت در بیمارستان از قبل برنامه ریزی کنید.

Start chat
Need help with cancer treatment?
Scan the code
Hello,
Welcome to CancerFax !

CancerFax is the most trusted international patient facilitator working with top cancer hospital's in the world like MD Anderson, Dana Farber, Asan, NCC Japan, Sheba, Beijing Cancer Institute and Apollo to bring you best of therapies and drugs.

Let us know what services would you like to avail?

1) Cancer treatment in the USA, Japan, Israel, India, Korea or Singapore?
2) CAR T-Cell therapy treatment
3) Cancer vaccine
4) Online video consultation
5) Proton therapy