تعدیل کننده های ایمنی و عوارض جانبی آنها

Share This Post

تعدیل کننده های ایمنی گروهی از داروها هستند که عمدتاً مسیرهایی را هدف قرار می دهند که مولتیپل میلوما و چند سرطان دیگر را درمان می کنند. آنها راه های زیادی برای کار دارند، از جمله کار مستقیم روی سیستم ایمنی با کم کردن برخی پروتئین ها و افزایش برخی دیگر.

تالیدومید، لنالیدومید و پومالیدومید

تالیدومید (تالومید)، لنالیدومید (رولیمید) و پومالیدومید (پومالیست) به عنوان داروهای تعدیل کننده ایمنی (یا IMiDs) شناخته می شوند.

این داروها می توانند عوارض جانبی مانند خواب آلودگی، خستگی، یبوست، تعداد کم سلول های خونی و نوروپاتی (آسیب دردناک عصبی) ایجاد کنند. همچنین خطر لخته شدن خون جدی (که از ساق پا شروع می شود و می تواند به ریه ها برسد) افزایش می یابد. اینها با تالیدومید بیشتر از سایر داروها هستند.

این داروها همچنین در صورت مصرف در دوران بارداری می توانند باعث نقایص شدید مادرزادی شوند.

باسیلوس کالمته-گوئرین

Bacillus Calmette-Guérin (BCG) میکروبی است که در انسان بیماری جدی ایجاد نمی کند، اما بافت های انسان را آلوده می کند و به فعال شدن سیستم ایمنی کمک می کند. این امر باعث می شود BCG به عنوان نوعی ایمونوتراپی سرطان مفید باشد. BCG یکی از اولین ایمونوتراپی های مورد استفاده در برابر سرطان بود و هنوز هم استفاده می شود.

BCG برای درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه استفاده می شود. این مایعی است که از طریق کاتتر وارد مثانه می شود. BCG سلول های سیستم ایمنی بدن را به سمت مثانه جذب می کند، جایی که می توانند به سلول های سرطانی مثانه حمله کنند. درمان با BCG می تواند علائمی مانند ابتلا به آنفولانزا مانند تب، لرز و خستگی ایجاد کند. همچنین می تواند باعث احساس سوزش در مثانه شود. BCG همچنین می تواند برای درمان برخی از سرطان های پوست ملانوم با تزریق مستقیم آن به تومورها استفاده شود. همچنین به عنوان یک واکسن در برابر سل استفاده می شود.

ایمیکیمود

ایمیکیمود دارویی است که به صورت کرم روی پوست مالیده می شود. این یک پاسخ ایمنی موضعی را در برابر سلول های سرطانی پوست تحریک می کند. این برای درمان برخی از سرطان های پوست در مراحل اولیه (یا پیش سرطانی) استفاده می شود، به خصوص اگر در نواحی حساس مانند روی صورت باشند.

این کرم از یک بار در روز تا دو بار در هفته برای چندین ماه استفاده می شود. برخی افراد نسبت به این دارو واکنش های پوستی جدی دارند.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and never miss a blog from Cancerfax

More To Explore

Ivosidenib is approved by FDA for myelodysplastic syndromes
MDS

Ivosidenib is approved by FDA for myelodysplastic syndromes

The Food and Drug Administration approved ivosidenib (Tibsovo, Servier Pharmaceuticals LLC) for adult patients with relapsed or refractory myelodysplastic syndromes (MDS) with a susceptible isocitrate dehydrogenase-1 (IDH1) mutation, as detected by an FDA-approved test.

Need help? Our team is ready to assist you.

We wish a speedy recovery of your dear and near one.

درمان سرطان در تركيه
Start chat
Need help with cancer treatment?
Scan the code
Hello,
Welcome to CancerFax !

CancerFax is the most trusted international patient facilitator working with top cancer hospital's in the world like MD Anderson, Dana Farber, Asan, NCC Japan, Sheba, Beijing Cancer Institute and Apollo to bring you best of therapies and drugs.

Let us know what services would you like to avail?

1) Cancer treatment in the USA, Japan, Israel, India, Korea or Singapore?
2) CAR T-Cell therapy treatment
3) Cancer vaccine
4) Online video consultation
5) Proton therapy